Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a baseball pitcher throws a pitch clocked at vx= 73.3Mi/h. He throws horizontall

ID: 1336114 • Letter: A

Question

a baseball pitcher throws a pitch clocked at vx= 73.3Mi/h. He throws horizontally. By what amount, d, does the ball drop by the time it reaches home plate, L=60.0ft away? A) first find a symbolic answer in terms of L, vx, and g. A baseball pitcher throws a pitch clocked at t-73.3 mi/h. ws à He throws horizontally. By what amount, d, does the ball drop by the time It reaches home plate, L 60.0 ft away? (a) First find a symbolic answer in terms of L, vx, and g. (b) Plug in and find a numerical answer. Express your answer in units of ft. (Note: 1·-12 in, 1 mi-5280 ft, and I ln-2.54 cm) AWA v,-73.3 mirhr V, 73.3 mi/hr da? L-60.0 ft 5 A cannon standing on a flat field fires a cannonball with a muzzle velocity v, at an angle 0 above horizontal. The cannonball

Explanation / Answer

a)
Vx = 73.3mi/hr
=73.3 * 5280 ft/hr
= 73.3 * 5280 *12 in/hr
= 73.3 * 5280 *12 *2.54 cm/hr
= 73.3 * 5280 *12 *2.54 *0.01 m/hr
= 73.3 * 5280 *12 *2.54 *0.01/3600 m/s
= 32.77 m/s

L =60 ft
= 60*12*2.54*0.01 m
= 18.29 m

time taken to travel this distance,
t = L/Vx

Vertical distance moved in this time t
d = 0.5*g*t^2
= 0.5*g*(L/Vx)
All the quantities are in SI unit

b)
d = 0.5*g*(L/Vx)
= 0.5*9.8*(18.29/32.77) m
= 2.73 m
= 273 cm
= 273/2.54 in
= 273/(2.54*12) ft
=8.97 ft
Answer: 8.97 ft

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote