A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below
ID: 1335459 • Letter: A
Question
A particle passes through a mass spectrometer as illustrated in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector has a magnitude of 8572 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0949 T. In the deflection chamber the particle strikes a photographic plate 39.8 cm removed from its exit point after traveling in a semicircle. What is the mass-to-charge ratio of the particle? kg/C What is the mass of the particle if it is doubly ionized? kg What is its identity, assuming it's an element?Explanation / Answer
In the velocity selector the electric force and magnetic force are equal
Fe = Fb
E*q = q*v*B
v = E/B = 8572/0.0949 = 90326.6 m/s
in the deflection chamber
distance = s = 2r = 38.6
r = 19.3 cm = 0.193 m
the magnetic force provides the necessary centripetal force
Fb = Fc
q*v*B = m*v^2/r
m/q = rB/v
m/q = (0.193*0.0949)/90326.6
m/q = 2.028*10^-7 kg/C
+++++++++++++++++++
(b)
mass = mass to charge ratio * charge
mass = 2.028*10^-7*2*1.6*10^-19
mass = 6.5*10^-26 kg
++++++++++++++
(c)
potassium
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.