A current of 126 mA exists in a wire for 5.60 minutes. What is the rate that cha
ID: 1335212 • Letter: A
Question
A current of 126 mA exists in a wire for 5.60 minutes. What is the rate that charge passes a point in the wire? Give your answer in the form "a.bc x 10^(x)" C/s
Continuing the previous question, what is the rate of electrons passing through a cross section perpendicular to the wire's axis? Give your answer in the form "a.bc x 10^(x)" electrons/second.
assume that the charge moves in a straight line from one end of the wire to the other, how many electrons are moved through the cross section during 38.0 ms? Give your answer in the form "a.bc x 10^(x)" electrons
Explanation / Answer
a)
current is 126 mA= 1.26*10^-1 A
rate of charge passing is current
So rate is 1.26*10^-1 C/s
b)
rate of electron = rate of charge / charge on each electrom
= (1.26*10^-1) / (1.6*10^-19)
=7.88*10^17 electron/s
c)
time = 38 ms = 0.038 s
Number of electron = rate of electron flow * time
= 7.88*10^17 electron/s * 0.038 s
=3.00*10^16 electrons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.