The only force acting on a 4.0 kg body as the body moves along an x axis varies
ID: 1333701 • Letter: T
Question
The only force acting on a 4.0 kg body as the body moves along an x axis varies as shown in the figure. The scale of the figure's vertical axis is set by Fs = 8.0 N. The velocity of the body at x = 0 is 5.0 m/s. (a) What is the kinetic energy of the body at x = 4.0 m? (b) At what value of x will the body have a kinetic energy of 25.0 J? (c) What is the maximum kinetic energy of the body between x = 0 and x = 5.0 m? image url: http://edugen.wileyplus.com/edugen/courses/crs7165/art/qb/qu/ch0/EAT_13438513709340_02117753568200753.gif
Explanation / Answer
mass m=4 kg
Fs=8 N
at x=0 m ==> v=5 m/sec
a)
at x=0,
K.Ei=1/m*v^2 =1/2*4*5^2=50 J
work done from x=5m to 4m is,
w1=Fs*(dX)=-8*(4-5)=8 J
by using work-energy theorem,
kinetic energy at x=4m is,
Kf=Ki-w1
=50-8
=42J
b)
initial K.Ei=50 J
final K.E=K.Ei+(-Fs*(x-2)
K.Ef=K.Ei+(-Fs*(x-2)
25=50+(-8*(x-2))
x=5.12 m
c)
here,
kinetic energy is maximum at x=1 m,
and
work done work done from x=5m to 2m is,
w1=Fs*(dX)=-8*(2-5)=24 J
work done work done from x=2m to 1m is,
w2=1/2*Fs*(2-1)=1/2*8*(2-1)= 4 J
by applying work- energy theorem,
K.Emax=Ki-w1-w2
K.Emax=50-24-4=22 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.