It is not unusual for a 1000-kg car to get 30 mi/gal when traveling at 60 mi/h o
ID: 1333437 • Letter: I
Question
It is not unusual for a 1000-kg car to get 30 mi/gal when traveling at 60 mi/h on a level road.
Part A If this car makes a 200-km trip, how many joules of energy does it consume?Note that 1.0 gal of gasoline yields 1.3 × 109J (although this can vary). Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Part B What is the average rate of energy consumption during the trip? Express your answer using two significant figures. Pav- kW Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
200 km distance
milage = 30 mi / gal = 30 x 1.609 =48.27 km / gal
No of gallons required = 200 / 48.27 = 4.143 gallons
Energy consumed = 4.143 x 1.3 x 10^9 = 5385900000 J = 5.4 x 10^9 J
(b) Average rate of energy consumption = energy / time = 5385900000 / ( 200 x 60 x 60 / ( 60 x 1.609 )) =
722159.42 W = 722.159 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.