The blocks A and B exert 10000N and 7500N force. Both blocks are initially held
ID: 1332984 • Letter: T
Question
The blocks A and B exert 10000N and 7500N force. Both blocks are initially held stationary. There is no friction and the pulleys and ropes have no mass. Find the velocity of block A 2.5 s after the blocks are released.
3. (30 points) In standard gravity (i.e., g = 9.81 m/s), the blocks A and B shown below exert 10000 N and 7500 N force, respectively. Both blocks are initially held stationary. There is no friction and the pulleys and ropes have no mass. Find the velocity of block A 2.5 s after the blocks are released. 12 -172-13 8 7500 N 10000 NExplanation / Answer
to get accelaration 'a' value
with given values substituting
(WA - T) / WA = (T - WB ) WB
(10000 - T) / 10000 = (T - 7500) / 7500
[1 - (T / 10000)] = [T / 7500 - 1 ]
2 - T / 10000 + T /7500 = 0
2 - T(17500 / 75000000) = 0
T = 8571 N
after this
a = g (WA - T) / WA
a = 9.8(10000 - 8571) / 10000
a = 9.8 X 1429 / 10000
a = 14004.2 / 10000
a = 1.4 m/s2
then to find velocity
v = u +at
v = 0 + 1.4 X 2.5
v = 3.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.