Two 2.3-mm-diameter beads, C and D, are 9.0 mm apart, measured between their cen
ID: 1332817 • Letter: T
Question
Two 2.3-mm-diameter beads, C and D, are 9.0 mm apart, measured between their centers. Bead C has mass 1.0 g and charge 2.1 nC .Bead D has mass 2.5 g and charge -1.0 nC.
Part A:
If the beads are released from rest, what is the speed vC of C at the instant the beads collide?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B:
What is the speed vD of D at the instant the beads collide?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A)
Let
q1 = 2.1 nC
m1 = 1 g = 1*10^-3 kg
q2 = -1 nc
m2 = 2.5 g = 2.5*10^-3 kg
Let v1 and v2 are the speed of m1 and m2 when they collide.
Apply conservation of momentum
initial momentum = final momentum
0 = m1*v1 + m2*v2
v2 = -v1*m1/m2
= -v1*1/2.5
= -v1/2.5 ----(1)
Apply conservation of energy
initial mechanicalenergy = final mechsncal energy
Ui + Ki = Uf + Kf
k*q1*q2/d1 + 0 = k*q1*q2/d2 + 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
k*q1*q2*(1/d1 - 1/d2) = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*(-v1/2.5)^2
9*10^9*2.1*10^-9*(-1)*10^-9*(1/0.009 - 1/0.0023) = 0.5*1*10^-3*v1^2 + 0.5*2.5*10^-3*v1^2/6.25
6.12*10^-6 = 5*10^-4*v1^2 + 2*10^-4*v1^2
6.12*10^-6 = 7*10^-4*v1^2
v1 = sqrt(6.12*10^-2/7)
= 0.094 m/s <<<<<<---------Answer
B)
from equation 1
v2 = -v1/2.5
= -0.094/2.5
= -0.038 m/s
speed, |v2| = 0.038 m/s <<<<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.