Mr. Stick lives on the planet Teflon where the force due to gravity is different
ID: 1332716 • Letter: M
Question
Mr. Stick lives on the planet Teflon where the force due to gravity is different than that of Earth. Mr. Stick drops a small water balloon off the top of a building (v0 = 0 m/s). he releases the ballon at a height H = 10 m above the surface of Teflon. The balloon hits the ground 1.8 seconds after it is dropped and has a velocity V1 on impact. (Neglect Teflonian air resistance.) What is the acceleration due to gravity on the planet Teflon? Peyton Manning, a football at a speed of 29 m/s at a horizontal angle of 30 degrees, how far and how high does he throw the ball on this new planet? How does this compare to what he can do on Earth if he throws the ball at the same speed and angle?Explanation / Answer
a)
H = 0.5*a*t^2
10= 0.5*a*1.8^2
a= 6.2 m/s^2
b)
rremember below formula:
for Projectile:
Time of flight : 2*Vo* sin thetha /g
maximum height = (Vo * sin thetha)^2 /2g
Range = Vo^2 * sin (2*thetha) /g
Solutions:
On other planet: g =6.2 m/s^2
Range = Vo^2 * sin (2*thetha) /g
=29^2 * sin (2*30) / 6.2
= 117.5 m
maximum height = (Vo * sin thetha)^2 /2g
= (29*sin 30)^2 / (2*6.2)
= 17 m
On earth: g =9.8 m/s^2
Range = Vo^2 * sin (2*thetha) /g
=29^2 * sin (2*30) / 9.8
= 74.3 m
It is less than that of other planet
maximum height = (Vo * sin thetha)^2 /2g
= (29*sin 30)^2 / (2*9.8)
= 10.8 m
It is less than that of other planet
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.