A small glider is placed against a compressed spring at the bottom of an air tra
ID: 1332501 • Letter: A
Question
A small glider is placed against a compressed spring at the bottom of an air track that slopes upward at an angle of 45.0°above the horizontal. The glider has mass 0.0900 kg . The spring has k = 662 N/m and negligible mass. When the spring is released, the glider travels a maximum distance of 1.35 m along the air track before sliding back down. Before reaching this maximum distance, the glider loses contact with the spring.
(a) What distance was the spring originally compressed?
___ cm
(b) When the glider has traveled along the air track 0.60 m from its initial position against the compressed spring, is it still in contact with the spring?
Yes or No
What is the kinetic energy of the glider at this point?
___J
Explanation / Answer
a)let the maximum compression point of the spring is zero potential energy point.
let maximum compression is d.
if the glider has travelled 1.35 m along the incline, height achieved=1.35*cos(45)=0.9546 m
then using conservation of energy principle:
potential energy of the spring=final potential energy of the glider
0.5*662*d^2=0.09*9.8*0.9546
==>d=0.0504 m
hence maximum compression was 5.04 cm
b)no, because maximum compression is less that the distance travelled.
c) total energy of the system at any point=0.5*662*0.0504^2=0.8408 J
let veloicty at 0.6 m distance is v.
height at this point=0.6*sin(pi/4)=0.42426 m
then kinetic energy+potential energy=total energy
==>0.5*0.09*v^2+0.09*9.8*0.42426=0.8408
==>v=3.22 m/s
then kientic energy=0.5*0.09*v^2=0.4666 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.