A mass m = 0.016 kg is attached to a horizontal spring with constant k = 19.0 N/
ID: 1332186 • Letter: A
Question
A mass m = 0.016 kg is attached to a horizontal spring with constant k = 19.0 N/m. Friction and the mass of the spring itself are negligible. At time t = 0, the mass is observed to be displaced 45.0 mm to the right of its equilibrium position, and to be moving to the right at 1.616 m/s. The motion is described by x = xmcos(t + ), with the +x direction to the right.
a. What is the value of xm?
b. What is the value of the phase constant ? Enter an angle between - rad and + rad.
c. What is the total energy in the oscillation of the spring and mass system?
Explanation / Answer
he value of xm is 45.0 mm
The phase constant is pi/2
The total enrgy is
0.5kA2=0.5(19)(0.045)2=0.0192375 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.