The figure below shows how a bleeder resistor (R = 266 kohm) is used to discharg
ID: 1332134 • Letter: T
Question
The figure below shows how a bleeder resistor (R = 266 kohm) is used to discharge a capacitor (C = 53.7 mu F) after an electronic device is shut off, allowing a person to work on the electronics with less risk of shock. What is the time constant? How long will it take to reduce the voltage on the capacitor to 0.100% of its full value once discharge begins? If the capacitor is charged to a voltage VQ through a 173 ohm resistance, calculate the time it takes to rise to 0.865/o (this is about two time constants).Explanation / Answer
while discharging the capacitor loses the potential as v = Vo*e^-t/T
T = time constant = RC
(a)
time constant T = RC = 266*10^3*53.7*10^-6 = 14.3 s
(b)
for v = 0.001Vo
0.001vo = vo*e^(-t/14.3)
t = 98.8 s
(c)
while charging
v = vo(1-e^-t/T)
T = 173*53.7*10^-6 = 0.0093 s
0.865 = 1-e^-(t/0.0093)
t = 0.0186 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.