Safari File Edit View History Bookmarks Window Help webassign.net DO Maximizing
ID: 1331522 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks Window Help webassign.net DO Maximizing Knowledge Work Productivity: A Time Constrained and Activity V Chegg Study Guided Solutions and Study Help | Chegg.com Chapter 5 HW 6. 0/1 points | Previous Answers GioCP2 5.P035 My Notes Ask Your Teacher Two small particles of mass 16 kg and 31 kg are a distance 1.4 m apart. What is the gravitational force of one of these particles on the other? 2.36e-08 Need Help?Read ItChat About It Show My Work (optional) 7" + 1 points GioCP25·P.051 My Notes Ask Your Teacher A newly discovered asteroid is found to have a circular orbit, with a radius equal to 24 times the radius of the Earth's orbit. How long does this asteroid take to complete one orbit around the Sun? Need Help?Read ItChat About It Show My Work (optional) Submit Answer Save Progress Practice Another Version Submit Assignment Save Assignment Progress Home My Assignments WebAssign® 4.0 © 1997-2015 Advanced Instructional Systems, Inc. All rights reserved.Explanation / Answer
Data:
Wheel’s Radius r=0,4m
Angular Speed W=70 RPM
W=70 RPM= 70*2* rad/ 60s = 7,330 rad / s
The centripetal acceleration is given by the equation (1)
ac= v2/r (1)
But there is a relationship betwen Angular Speed and Linear Speed given by the equation (2)
V=r*W (2)
Inserting (2) in (1) we have
ac= v2/r = (r*W) 2/r = r*W 2 (3)
Inserting r and W in (3) we have
ac= 0.40m*(7.330 rad / s) 2 = 21.49156 m / s2
ac= 21.49 m / s2
You could check answer b, doing this:
Period is given by the equation (4)
T= 2* / W (4)
T= 2* / 70*2* rad/ 60s T= 60 s / 70 = 0.86 s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.