The electric potential in a certain region of space is given by V(x,y,z) = axy +
ID: 1331488 • Letter: T
Question
The electric potential in a certain region of space is given by V(x,y,z) = axy + Beta, in units of volts, where a = 3.22 V/m2 and (3 = 5.58 V are constants. What is the x-component of the electric field at a point P = (3.50, 2.00, 4.00), where the coordinates are given in meters? (in V/m) -9.66||l -7.73||i -6.44 3.22 5.15 6.44 9.66 1.29 times 101 Tries 0/2 What is the magnitude of the electric field at the same point? (in V/m) 7.05 7.96 9.00 1.02 times 101 1. 15 times 101: l.30 times l0l 1.47 times 101 1.66 times 101 Tries 0/2Explanation / Answer
Electic field = negative gradient of potential
= - (d/dx V) i + (d/dy V) j
= -ay i - ax j
given a is 3.22
=> Electic field = -3.22y i - 3.22x j
Question 1:
given point is (3.50, 2.00, 4.00) => y = 2, x = 3.50
x component of electric field = -3.22 * y = -3.22 * 2 = -6.44 (Option C)
Question 2:
y component of electric field = -3.22 * x = -3.22 * 3.50 = -11.27
therefore, magnitude of the electric field = sqrt(xcomp^2 + ycomp^2)
= sqrt((6.44)^2 + (11.27)^2) = sqrt(168.49) = 12.98 nearly equal to 13 = 1.3 * 10 (option F)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.