Marty is sipping a soda while leaning over the railing of a crulse ship that is
ID: 1331382 • Letter: M
Question
Marty is sipping a soda while leaning over the railing of a crulse ship that is cruising at a speed of 8.00 km/h through Alaska's majestic Glacier Bay. One of the ice cubes in Marty's soda falls overboard, and falls 24.0 m to the water below. Marty remains at rest with respect to the ship throughout this process, and the ice cube is initially at rest with respect to Marty when it begins its fall. Neglect air resistance in this process (ice cubes are notoriously slippery). If you need it, use g = 9.80 m/s2. While the ice cube is falling, the ship (and Marty) keep moving in a straight line. What is the horizontal distance between the point where the ice cube hits the water, and the point on the water directly below Marty's soda glass when the cube hits the water mExplanation / Answer
from the given
u = 8.00 kmph
= 8.0 (5 / 18)
= 2.22 m / s
h = 24 m
g = 9.8 m / s2
the horizontal distance is given by
R = u sqrt(2 h / g)
= 2.22 sqrt(2 x 24 / 9.8)
= ......... m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.