a car travels 67.5 degrees of the way around a circle of radius 16.2m in a time
ID: 1331358 • Letter: A
Question
a car travels 67.5 degrees of the way around a circle of radius 16.2m in a time of 8.65 at a constant speed. The initial velocity is west. What is the magnitude of the average acceleration of the car during this turn? a car travels 67.5 degrees of the way around a circle of radius 16.2m in a time of 8.65 at a constant speed. The initial velocity is west. What is the magnitude of the average acceleration of the car during this turn? a car travels 67.5 degrees of the way around a circle of radius 16.2m in a time of 8.65 at a constant speed. The initial velocity is west. What is the magnitude of the average acceleration of the car during this turn?Explanation / Answer
speed of the car , v = theta * 2*pi*r/(t*360)
v = 67.5 * 2*pi*16.2/(360 * 8.65)
v = 2.21 m/s
initial velocity , u = -2.21 i m/s
fianl velocity , v = 2.21 *(-cos(67.5) i -j * sin(67.5))
v = -0.846 i - 2.04 j m/s
Now , magnitude of acceleration = ( -0.846 i - 2.04 j + 2.21 i )/8.65
magnitude of acceleration = 0.284 m/s^2
the magnitude of average acceleration of the car is 0.284 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.