A helicopter is used to fill buckets with water to drop on fires. The bucket is
ID: 1331024 • Letter: A
Question
A helicopter is used to fill buckets with water to drop on fires.
The bucket is a hemisphere with a diameter of 2 meters and a
mass of 25 kg. The helicopter lowers the bucket into a lake or
reservoir to fill it.
a) What is the weight of a bucketful of water?
b) Assume the full bucket starts at rest and the helicopter
accelerates upward at 0.75 m/s2. Calculate the tension in
each of the five cables used to attach the bucket to the
helicopter.
c) The helicopter has a mass of 1960 kg. Calculate the lift force produced by each of the
four blades in order to allow the bucket-carrying helicopter to hover over the fire.
d) If the lift force from part c) is maintained once the water is dropped, how far does the
helicopter displace in 0.5 seconds?
Explanation / Answer
(a)
Weight of bucket:
W =mg = ( 25 kg ) ( 9.8 m/s2) = 245 N
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(b)
Tension in 5 cables:
Apply Newton's second law
Tension and force that need to accelerate upward acts in upward direction and gravity acts downward
T - mg = ma
Solve for tension
T = m ( g + a ) = 25 kg ( 9.8 m/s2 + 0.75 m/s2 ) = 263.75 N
Tension produced in each of 5 cable:
T = 263.75 / 5 = 52.75 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.