Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Marty is sipping a soda while leaning over the railing of a cruise ship that is

ID: 1330128 • Letter: M

Question

Marty is sipping a soda while leaning over the railing of a cruise ship that is cruising at a speed of 6.00 km/h through Alaska's majestic Glacier Bay. One of the ice cubes in Marty's soda falls overboard, and falls 20.0 m to the water below. Marty remains at rest with respect to the ship throughout this process, and the ice cube is initially at rest with respect to Marty when it begins its fall. Neglect air resistance in this process (ice cubes are notoriously slippery). If you need it, use g = 9.80 m/s2. While the ice cube is falling, the ship (and Marty) keep moving in a straight line. What is the horizontal distance between the point where the ice cube hits the water, and the point on the water directly below Marty's soda glass when the cube hits the water?

HINT: Answer is not 3.37 because it keeps getting marked wrong whenever I put in 3.37 :(

Explanation / Answer

u =6km/h =6x5/18=1.67 m/s

Along Y-direction

S=ut+1/2at2

20 = 1.67t+1/2x9.8t2

4.9t2 +1.67t-20=0

t2 +0.34t-4.08=0

t=1.86s

Along x-direction

x=ut =1.67x1.86 =3.1 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote