Your engineering firm is asked to specify the maximum load for the elevators in
ID: 1330052 • Letter: Y
Question
Your engineering firm is asked to specify the maximum load for the elevators in a new building. Each elevator has mass 520 kg when empty and maximum acceleration 2.21 m/s2 . The elevator cables can withstand a maximum tension of 18.6 kN before breaking. For safety, you need to ensure that the tension never exceeds two-thirds of that value.
A. What do you specify for the maximum load? Express your answer with the appropriate units.
B. How many 65.0-kg people is that? Express your answer as an integer.
Explanation / Answer
let the mass of maximum load is m
maximum acceleration , a = 2.21 m/s^2
as the acceleration is maximum in the cable when it is accelerating upwards
Tmax = ( m + 520) *(g + a )
18600 = (520 + m)*(9.8 + 2.21)
solving for m
m = 1028 Kg
the maximum load is 1028 Kg
b)
let the number of person is N
N = 1028/65
N = 15.8 = 15
there can be 15 persons in the lift
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.