The next two questions refer to the situation below. At time t = 0, a ball is th
ID: 1329520 • Letter: T
Question
The next two questions refer to the situation below.
At time t = 0, a ball is thrown with initial speed vo = 23 m/s with a launch angle o = 43°, with respect to the horizontal as shown, from the edge of a vertical cliff of height ho = 45 m.
What is y1, the height of the ball at time t1 defined by: vy(t = t1) = 13 vy(t = 0)
y1 = 51.3 m
y1 = 45 m
y1 = 22.7 m
y1 = 56.1 m
y1 = 57.5 m
y1 = 72 m
What is x1, the horizontal distance travelled by the ball at time t1 defined by: vy(t = t1) = 13 vy(t = 0)
x1 = 5.98 m
x1 = 19.7 m
x1 = 26.9 m
x1 = 12.5 m
x1 = 17.9 m
Explanation / Answer
y1=51.3
x1=26.9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.