To what height above sea level does the rock rise? This is a tough one, so read
ID: 1329480 • Letter: T
Question
To what height above sea level does the rock rise?
This is a tough one, so read the hint! A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 33.0m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed v0. The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 135m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle . (Answer in "deg".) Calculate the speed at which the rock is launched. To what height above sea level does the rock rise?Explanation / Answer
in the horizontal motion we are taken the velocity asVx as
Vx=displacement/time
Vx = D/t = 135 / 6 = 22.5m/s
in the vertical motion it is due to acceleration due to gravity as velocity Vy here we take in -ve H because we choose the launch point as origin of y
-H = Vyt -(1/2)gt^2
hence Vy = (1/2)gt -H/t = 0.5*9.8*6 - 33/6 =23.9 m/s
tan = Vy/Vx = 22.5/23.9 = 0.9414
= 43.27deg
Vo= squareroot (Vx^2+Vy^2)
= squareroot(22.5^2+23.9^2)
hence spped of rock is =32.82m/s
but v=u+at
when it reaches max height then initil velocity becomes 0 hence
0 = Vy - gt
t = Vy/g
height from the launch point is
then t value substitute in s=ut+at^2/2 we get
h = Vyt - (1/2)gt^2 = Vy(Vy/g) -(1/2)g(Vy/g)^2 = Vy^2/(2g)
= 22.5^2/(2*9.8) = 25.82meters
hence the max height from the sea level rock rise is
= 33+25.82
= 58.82 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.