Gliding at a constant horizontal velocity of 18.0 m/s at an altitude (height) of
ID: 1328935 • Letter: G
Question
Gliding at a constant horizontal velocity of 18.0 m/s at an altitude (height) of 220.12 from the surface of the earth, you notice your favorite professor a certain distance away on the ground looking toward you. You use your radar to find out how far your professor is and decide to give them a yummy moment by launching an M&M candy at a velocity of 5.0 / at an angle of 23° with respect to the glider, so as to have the M&M enter your professor’s wide open awe-struck mouth which is at a height of 0.82m from the earth’s surface.
Explanation / Answer
y-component of initial velocity of candy, voy = 5*sin(23)
= 1.95 m/s
x-component of velocty of candy, vox = 18 + 5*cos(23)
= 22.6 m/s
Let t is the time taken for the candy to reach your professor.
Use kinemtaic euqation,
-h = voy*t - 0.5*g*t^2
-(220.12 - 0.82) = 1.95*t - 0.5*9.8*t^2
4.9*t^2 - 1.95*t - 219.3 = 0
on sloving the above equation,
we get, t = 6.9 s
so, displacement in x-direction, x = vox*t
= 22.6*6.9
= 155.94 m
displacement in y-direction, y = -(220.1 - 0.82)
= -219.3 m
net dispalcement, d = sqrt(x^2 + y^2)
= sqrt(155.94^2 + 219.3^2)
= 269.1 m <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.