A miniature spectrometer used for chemical analysis has a diffraction grating wi
ID: 1328342 • Letter: A
Question
A miniature spectrometer used for chemical analysis has a diffraction grating with800 slits/mm set 25.0 mm in front of the detector "screen." The detector can barely distinguish two bright lines that are 30 m apart in the first-order spectrum.
What is the resolution of the spectrometer at a wavelength of 600 nm ? That is, if two distinct wavelengths can barely be distinguished, one of them being 600 nm , what is the wavelength difference between the two?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
There are a TON of this same question on Chegg already. I've tried the formulas on all of them and can not get the right answer.
Explanation / Answer
given,
numbers of slit per mm = 800
or slit width = 1/800 mm
distance of screen = 25 mm
for light of wavelength 600 nm
y1 = m1 * wavelength * D / d
resolution = y2 - y1
resolution = m2 * wavelength * D / d - m1 * wavelength * D / d
resolution = (m2 - m1) * (wavelength * D / d)
resolution = (2 - 1) * (600 * 10^-9 * 25 * 10^-3 / (10^-3/800))
resolution = 0.012 m
if resolution = 30 * 10^-6 m
30 * 10^-6 = 1 * * 25 * 10^-3 / (10^-3/800)
= 1.5 * 10^-9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.