When jumping, a flea reaches a takeoff speed of 1.1 m/s over a distance of 0.49
ID: 1328233 • Letter: W
Question
When jumping, a flea reaches a takeoff speed of 1.1 m/s over a distance of 0.49 mm .
A) What is the flea's acceleration during the jump phase?
Express your answer using two significant figures.
B) How long does the acceleration phase last?
Express your answer using two significant figures.
C) If the flea jumps straight up, how high will it go? (Ignore air resistance for this problem; in reality, air resistance plays a large role, and the flea will not reach this height.)
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) Use equation,
Vf^2=Vi^2+2ad
1.1^2=0^2+2*a*0.49 => a= 1.2347=1.2m/s^2
B)Use equation,
Vf=Vi+a*t
1.1=0+1.2347*t => t= 0.89s
C) For max height Vf=0m/s
Use equation,
Vf^2=Vi^2+2*a*Hmax
0^2=1.1^2+2*-9.8*Hmax => Hmax= 0.062m= 6.2cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.