Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose a large power plant generates electricity at 12.0 kV. Its old transforme

ID: 1327960 • Letter: S

Question

Suppose a large power plant generates electricity at 12.0 kV. Its old transformer once converted this voltage to360 kV. The secondary coil of this transformer is being replaced so that its output can be 765 kV for more efficient cross-country transmission on upgraded transmission lines.

Randomized VariablesV1 = 360 kV
V2 = 765 kV

(a) If the overall power output is 1000.0 MW and line resistance is 2.00 , what was the power loss, in watts, in the old power lines which left the plant? (b) If the overall power output is 1000.0 MW and line resistance is 2.00 , what is the power loss, in watts, in the new power lines which leave the plant?

Explanation / Answer

a)
V= 360 KV = 360,000 V
P=1000 MW = 1000,000,000 W
I=P/V
= 1000,0000,000/360,000
=2777.8 A

Power loss = I^2*R
= (2777.8)^2 * 2
=15,432,099 W
= 15.4 MW

b)
V= 765 KV = 765,000 V
P=1000 MW = 1000,000,000 W
I=P/V
= 1000,0000,000/765,000
=1307.2 A

Power loss = I^2*R
= (1307.2)^2 * 2
=3,417,489 W
= 3.4 MW

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote