A cylindrical silver wire has a radius of 1.20 mm and a length of 1.30 m. A curr
ID: 1327898 • Letter: A
Question
A cylindrical silver wire has a radius of 1.20 mm and a length of 1.30 m. A current of 1.00 A flows through the wire.
(a) What is the total number of grams of silver, which has a density of 10.49 g/cm3?
g
(b) What is the total number of conduction electrons? Assume there is one conduction electron per atom, and silver has a molecular weight of 107.87 g/mol.
electrons
(c) At 1.00 A, how long would it take to flow all of the electrons found in part (b) out of the wire?
s
(d) What is the drift velocity of the electrons, in m/s, defined as the average distance traveled divided by how long it takes?
m/s
Explanation / Answer
volume of the silver v = pi*r^2*l = pi*(1.2*10^-3)^2*1.3 = 5.88*10^-6 m^3
mass of silver = m = D*v = 10.49*10^3*5.88*10^-6 = 61.68 g
------------------
(b)
molecular weight M = 107.87 g/mol
number of moles = m/M
number of atoms = (m/M)*N
N = avagadro number = 6.023*10^23
number of atoms = (61.68/107.87)*6.023*10^23 = 3.44*10^23
number of electrons n = 3.44*10^23
---------------
(c)
current i = q/t
t = n*e/i = (3.44*10^23*1.6*10^-19) = 55040 s
-------------------
(d)
drift velocity = v = l/t = 1.3/(55040)
v = 23.62 um/s <<<_----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.