A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.0 m/s
ID: 1327192 • Letter: A
Question
A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.0 m/s and at an angle of 36.5 above the horizontal. You can ignore air resistance.
Part A) At what two times is the baseball at a height of 9.00 m above the point at which it left the bat?
Part B) Calculate the horizontal component of the baseball's velocity at each of the two times you found in part A.
Part C) Calculate the vertical component of the baseball's velocity at each of the two times you found in part A.
Part D) What is the magnitude of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?
Part E) What is the direction of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?
Explanation / Answer
Here ,
initial velocity , u = 32 m/s
theta = 36.5 degree
A)
let the time is t
Using second equation of motion
y = u*t + 0.5 at^2
9 = 32 * sin(36.5) * t - 0.5 * 9.8 * t^2
solving for t
t = 0.55 s , 3.33 s
the two times are 0.55 s , 3.33 s
B)
as the horiontal compoenent will be same at all times
vx = v * cos(36.5)
vx = 32 * cos(36.5)
vx = 25.7 m/s
the horiontal compoenent will be 25.7 m/s
C)
Now , magnitude of vertical velocity will be same
vy = 32 * sin(36.5) * - 9.8 * 0.55
vy = 13.6 m/s
the velocity at 0.55 is 13.6 m/s upwards
the velocity at 3.33 is 13.6 m/s downwards
D)
the magnitude of velocity is same as the initial speed
magnitude of velocity is 32 m/s
E)
direction of ball will be 36,5 m/s below horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.