Monochromatic laser light of frequency 5.20×10^14 Hz is shown on a pair of thin
ID: 1327028 • Letter: M
Question
Monochromatic laser light of frequency 5.20×10^14 Hz is shown on a pair of thin parallel slits, and the pattern is viewed on a screen 1.20m away. The fifth bright fringes (not counting the central fringe) occur at ± 2.12cm on either side of the central bright fringe. The entire apparatus is now immersed in a transparent liquid. When the experiment is repeated, the fifth bright fringes now occur at ±1.43 cm from the central bright fringe. (c = 3.00×108 m/s)
(a) How far apart are the slits?
(b) What is the index of refraction of the liquid?
Explanation / Answer
dsintheta = n*lambda
tan theta = y/D
here angle is small so
tan theta = sin theta
y = m*lambda*D/d
lambda = c/f
lambda = 576 nm
D = 1.2 m
n = 5
y = 2.12 cm = 2.12 x 10^-2 m
d = m*lambda*D/y
d = 1.630 x 10^-4 m = 0.163 mm
part b )
lambda in liquid = y*d/m*D
lambda = 388 nm
by using snell law
n1sintheta1 = n2sintheta2
n1*lambda1 = n2*lambda2
n2 = lambda1/lambd2
n2 = 576/388
n2 = 1.48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.