Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor is made from two plates 15.0 cm on each side and 4.70

ID: 1326581 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor is made from two plates 15.0 cm on each side and 4.70 mm apart. Half of the space between these plates contains only air, but the other half is filled with Plexiglas of dielectric constant 3.15. (See the figure below(Figure 1) .) An 18.5 V battery is connected across the plates.

Part A

What is the capacitance of this combination?

Part B

How much energy is stored in the capacitor?

Part C

If we remove the Plexiglas, but change nothing else, how much energy will be stored in the capacitor?

Explanation / Answer

a)

here we use the formula

C = C1 + C2

C = k * C1 + C1

C = (k + 1) * C1

C = (4.15 * e0 * A/2) / d

C = 4.15 * 8.854 * 10^-12 * 0.15^2 / 0.0047 * 2

C = 8.79 * 10^-11 F

b)

here the formula is

U = 0.5 * C * V^2

U = 0.5 * 8.79 * 10^-11 * 18.5 * 18.5

U = 1.5 * 10^-8 J

the energy stored in the capacitor is 1.5 * 10^-8 J

c)

here the formula is

U = 0.5 * C1 * V^2

U = 0.5 * e0 * A * V^2 / d

U = 0.5 * 8.854 * 10^-12 * 0.15^2 * 18.5 * 18.5 / 0.0047

U = 7.25 * 10^-9 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote