Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneousl
ID: 1326409 • Letter: T
Question
Two cannons are mounted as shown in the drawing and rigged to fire simultaneously. They are used in a circus act in which two clowns serve as human cannonballs. The clowns are fired toward each other and collide at a height of 1.05 m above the muzzles of the cannons. Clown A is launched at A = 70.0° angle, with a speed v0A = 9.50 m /s. The horizontal separation between the clowns as they leave the cannons is d = 6.50 m. Find the launch speed v0B and the launch angle B (>45.0°) for clown B.
magnitude m/s direction °Explanation / Answer
Before collision both the projectile will be in the air for same time say t .
Now height covered by both of them is 1.05 m
So for first projetile
s = ut + 0.5at2
1.05 = 9.5Sin70*t - 0.5*9.81*t2
on solving t = 1.693 seconds
So horizontal distance covered by projectile 1
Distance = 9.5Cos70*1.693 = 5.5 m
So the horizontal distance covered by the projectile 2 = 6.5 -5.5 = 1 m
therefore
VOBCos(theta) = 1
now
1.05 = VOBSin(theta)*1.693 - 0.5*9.81*1.6932
VOBSin(theta) = 8.924
On squaring and adding above equation we get
VOB = 8.98 m/s
and theta = 83.6 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.