Aaron threw a ball of mass m=0.54 kg horizontally with an initial velocity v=12.
ID: 1325924 • Letter: A
Question
Aaron threw a ball of mass m=0.54 kg horizontally with an initial velocity v=12.0 m/s from a height h=1.5 m.
a) How much kinetic energy did Aaron impart on the ball? Express your answer in Joules and use 10 N/kg for g.
b) How much gravitational potential energy (relative to ground) does the ball have the minute it was thrown by Aaron ? Express your answer in Joules and use 10 N/kg for g.
c) What is the mechanical energy (relative to ground) of the ball have the minute it was thrown by Aaron ? Express your answer in Joules and use 10 N/kg for g.
d) What is the kinetic energy of the ball just before it touches the ground? Express your answer in Joules and use 10 N/kg for g.
e) What if Aaron threw the ball vertically instead with the same initial velocity, how much kinetic energy was then imparted on the ball? Express your answer in Joules and use 10 N/kg for g.
Explanation / Answer
a) 0.5*0.54*12*12 = 38.88 J
b)
0.54*9.8*1.5 = 7.938 J
c)
mechanical energy = KE +PE = 38.88 + 7.938 = 46.818 J
d)
ux = 12 m/s
uy = 0
vx = 12 m/s
vy = 5.422
V magnitude = 13.168 m/s
KE before hitting ground = 0.5*0.54*v*v = 46.818 J
e)
KE = 0.5*0.54*12*12 = 38.88 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.