A 20.0-kg projectile is fired from the origin with an initial velocity v = 40.0m
ID: 1325833 • Letter: A
Question
A 20.0-kg projectile is fired from the origin with an initial velocity v = 40.0m/sx + 69.3m/sy. At the highest point of its trajectory, the projectile explodes into two fragments of mass 12.0 kg and 8.00kg. During the brief explosion, the 8.00 kg fragment experiences an impulse Jon8 = 554kgm/sx + 320.kgm/sy (and the 12.0 kg fragment experiences an equal but opposite impulse). At what x-coordinate does each fragment land if the terrain is level? Please use subscripts A, B, C, and D as follows: A=at launch, B=just before exploding, C=just after exploding, D=at landing.
Explanation / Answer
At the launch , the coordinate of the projectile is given as
Xa =0 Ya=0
initial velocity of projectile in X-direction = Vax = 40 m/s
initial velocity of projectile in Y-direction = Vay = 69.3 m/s
At the highest point before exploding
velocity in X-direction = 40 m/s
velocity in Y-direction = 0 m/s
Using kinematics equation along Y-direction ::
Vf2 = Vi2 + 2 a d
0 = 69.3^2 + 2 (-9.8) d
d= 245.03 m
Vf = Vi + at
0 = 69.3 + (-9.8) t
t = 7.07
X = V t = 40 x 7.1 = 284 m
So coordinates of the highest point are X = 284 and Y = 245.03
at the highest point projectile explodes
for 8 kg fragment ::
impulse along X-direction = 554 kgm/s
m (Vf - Vi) = 554
8(Vf - 40) = 554
Vf =109.25 m/s velocity of 8 kg fragment after explosion in X-direction
impulse along Y-direction = 320 kgm/s
m (Vf - Vi) = 320
8(Vf - 0) = 320
Vf =40 m/s velocity of 8 kg fragment after explosion in Y-direction
Using kinematics equation along Y-direction::
d = Vi t + (0.5) a t^2
245.03 = 40 t + 4.9 t^2
t = 4.1 sec
X = v t = (109.25)(4.1 sec)
X = 447.93 m
8 kg fragment lands at X = 447.93 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.