An open rail car of initial mass 10,000 kg is moving at 5m/s when rocks begin to
ID: 1325414 • Letter: A
Question
An open rail car of initial mass 10,000 kg is moving at 5m/s when rocks begin to fall into it from a conveyor belt. The rate at which the mass of rocks increases is 500 kg/s. Find the speed of the car after rocks have fallen into the car for a total of 3s.
An open rail car of initial mass 10,000 kg is moving at 5m/s when rocks begin to fall into it from a conveyor belt. The rate at which the mass of rocks increases is 500 kg/s. Find the speed of the car after rocks have fallen into the car for a total of 3s.Explanation / Answer
m2 = m1+500*3 = 10000+1500 = 11500
m1*v1 = m2*v2
10000*5 = 11500*v2
v2 = 4.35 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.