You are given five light bulbs designed to operate on 160 mA current at 3.0 V (r
ID: 1325228 • Letter: Y
Question
You are given five light bulbs designed to operate on 160 mA current at 3.0 V (rms values), and want to connect them in parallel, through an ideal transformer, to 120 V rms AC household power.
a) Draw a circuit diagram showing the AC power source (a generator symbol ? ), the transformer, and resistors for the light bulbs.
b) Is the required transformer step-up or step-down? What turns ratio Ns/Np is needed?
c) Calculate the rms current through both the primary and secondary coils of the transformer, in mA.
Explanation / Answer
Vs/Vp = Ns/Np
3/120 = Ns/Np
as we need to come to 3 V from 120 V thus we need a step down transformer
Vs/Vp = Ip/Is = Ns/Np
Is = 160 mA
Ip/160 = 3/120
Ip = 4 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.