Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1324997 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.4 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 11.6 cm. Point C is 5.24 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I. Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. What is the force between two 2.99 m long segments of the wires?Explanation / Answer
Bnet = B2 - B1 = 0
B2 = B1
uo*I2/(2*pi*r2) = uo*I1/(2*pi*r1)
10.4/5.24 = I1/(11.6+5.4)
I1 = 33.7 <-------answer
b)
r = d/2 = 11.6/2 = 5.8cm = 0.058 m
Ba = uo*I1/(2*pi*r) - uo*I2/(2*pi*r
Ba = (2e-7/0.058)*(33.71-10.4)
BA = 8.03*10^-5 T <-------answer
c)
F = uo*I1*I2*l/(2*pi*d)
F = (4*3.14e-7*33.71*10.4*2.99)/(2*3.14*0.116)
F = 1.807*10^-3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.