A truncated cone of length L cm is traveling through a fluid at a speed of 8.71
ID: 1324604 • Letter: A
Question
A truncated cone of length L cm is traveling through a fluid at a speed of 8.71 m/s. The narrow end of the cylinder has a diameter of 2.42 cm, whereas the wider end has a diameter of 3.68 cm. The drag force acting on the cylinder is 27.6 newtons. The drag force "Fd" acting on an object passing through a fluid is given by Fd=1/2pA?v^2, where A is the effective cross-sectional area of the object, ? (the Greek letter "gamma") is the drag coefficient, ? is the density of the fluid, and v is the speed of the object. Calculate the drag coefficient ? of the object if the fluid is water of density 1000.00 kg/m3
Explanation / Answer
F = 1/2 D p A v2
D = 2 F / (p A v2) = 2F / (p ( pi r2) v2)
= 2F / ( p (pi (d / 2)2) v2 )= 8 F / p pi d2 v2
= 8 * 27.6 / (1000.00 * pi * 0.03682 * 8.712
= 0.684
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.