Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 30.1: Inductors in Circuits

ID: 1324451 • Letter: L

Question

Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 30.1: Inductors in Circuits A circuit has a 4.6V battery connected in series with a switch. When the switch is closed, the battery powers two paths in parallel, one of which has a resistor of resistance R1 = 85Ohm in series with an inductor of inductance L = 1.4 x10^-2H while the other has a resistor of resistance R2 = 230Ohm. What is the current supplied by the battery at a time t = 0.35ms after the switch is closed? Correct The expression you have just found is valid at any time after the switch is closed. However. since this problem asks for the current supplied by the battery 0.35ms after the switch is closed, in the rest of the problem the symbols i1, i2 and j3 will be used to represent the currents at this particular time. Note that the target variable j1 depends on j2 and j3. thus to solve the problem first you will have to calculate the currents in the two branches of the circuit. EXECUTE the solution as follows Part C What is the current i1 supplied by the battery a time t = 0.35ms after the switch is closed? Express your answer in amperes to three significant figures.

Explanation / Answer

I = V/R = 4.6/85=0.054A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote