A hollow spherical shell with mass 1.80kg rolls without slipping down a slope th
ID: 1324157 • Letter: A
Question
A hollow spherical shell with mass 1.80kg rolls without slipping down a slope that makes an angle of 34.0? with the horizontal.
A) Find the magnitude of the accelerationacm of the center of mass of the spherical shell.
Take the free-fall acceleration to be g = 9.80m/s2 .
B)
Find the magnitude of the frictional force acting on the spherical shell.
Take the free-fall acceleration to be g = 9.80m/s2 .
C) Find the minimum coefficient of friction ? needed to prevent the spherical shell from slipping as it rolls down the slope.
Explanation / Answer
m a = m g sin theta - F
I * dw / dt = F R
A spherical shell of mass m has moment of inertia I = 2/3 m R2
a = R dw/dt
m a = m g sin theta - F
2/3 m a = F
Substituting F , m a = m g sin theta - 2/3 m a
a = 3/5 * g * sin theta
------------------------------------------------------
a) a = 3/5 * 9.81 * sin(34.0)
= 3.29 m/s2
-----------------------------------------------
F = 2/3 m 3/5 g sin theta
F = 2/5 m g sin theta
F = 2/5 * 1.80 kg * 9.81 * sin(34.0)
= 3.946 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.