A) At a playground, a 20kg Zak plays on a slide that drops through a height of 2
ID: 1323223 • Letter: A
Question
A) At a playground, a 20kg Zak plays on a slide that drops through a height of 2.5m . The child starts at rest at the top of the slide. On the way down, the slide does a nonconservative work of -371J on Zak.What is the Zak's speed at the bottom of the slide?
b) Suppose that the coefficient of kinetic friction between Zak's feet and the floor, while wearing socks, is 0.250. Knowing this, Zak decides to get a running start and then slide across the floor.Now, suppose that Zak's younger cousin, Greta, sees him sliding and takes off her shoes so that she can slide as well (assume her socks have the same coefficient of kinetic friction as Zak's). Instead of getting a running start, she asks Zak to give her a push. So, Zak pushes her with a force of 125 N over a distance of 1.00 m. If her mass is 20.0 kg, what distanced2 does she slide after Zak's push ends?
Remember that the frictional force acts on Greta during Zak's push and while she is sliding after the push.
Explanation / Answer
b)
125 * 1 = 0.250 * 20 * 9.8 * d
d = 2.55
d' = 2.55 - 1 = 1.55 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.