A very small coin is at distance 11 cm from the spindle of a turntable. The turn
ID: 1323119 • Letter: A
Question
A very small coin is at distance 11 cm from the spindle of a turntable. The turntable starts spinning from rest with constant angular acceleration. In 0.143 s the coin's centripetal acceleration is 1.54 times its tangential acceleration.
1)
Find the turntable's angular acceleration.
rad/s2
Your submissions:
1.836
Computed value:
1.836
Submitted:
Friday, March 6 at 3:17 PM
Feedback:
2)
Find the angle by which the turntable turns in 0.143 s.
rad
3)
Find the magnitude of the coin's linear acceleration in 0.143 s.
m/s2
Explanation / Answer
Angular acceleration is 1.836 rad/s^2
angle = 1/2 * 1.836 * (0.143)^2 = 1.03 degrees
3)w=v/r
v=wr
=1.836*0.055
=0.1m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.