The drawing shows a collision between two small balls. Ball 1 has a mass of 130
ID: 1322759 • Letter: T
Question
The drawing shows a collision between two small balls. Ball 1 has a mass of 130 g and is moving along the x axis with a velocity of 4.00 m/s. It makes a collision with ball 2, which has a mass of 195 g and is initially at rest. After the collision, the two balls fly apart with angles as shown in the figure below (? = 42 and ? = 58). What is the magnitude of the velocity of ball 2 after the collision?
The drawing shows a collision between two small balls. Ball 1 has a mass of 130 g and is moving along the x axis with a velocity of 4.00 m/s. It makes a collision with ball 2, which has a mass of 195 g and is initially at rest. After the collision, the two balls fly apart with angles as shown in the figure below (? = 42 and ? = 58). What is the magnitude of the velocity of ball 2 after the collision?Explanation / Answer
Given that
Ball 1 has a mass of (m1) = 130 g and is moving along the x axis
The intial velocity of the ball 1 is (u1) = 4.00 m/s.
It makes a collision with ball 2, which has a mass of (m2) = 195 g and is initially at rest (u2) =0
Now the components along the x-axis becomes is
m1u1 =m1v1costheta1+m2v2costheta2------(!)
along the y-axis
0 = -m1v1sintheta1+m2v2sintheta2...........(2)
From second equation we get v1/v2 =1.901 then v1 =1.901v2......(3)
Now substitute the equation (3) in equation (1) we get
m1u1 =m1v1costheta1+m2v2costheta2
130*10-3*4 =130*10-3*1.901v2cos(42)+195*10-3*v2*cos(58)
520 =(183.65+103.33)v2
The magnitude of the velocity of ball 2 after the collision
v2 =520/286.98 =1.811m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.