The correct answers are shown but I\'d like to know how to get to that answer, s
ID: 1322755 • Letter: T
Question
The correct answers are shown but I'd like to know how to get to that answer, someone please help!
A rod of length 53.0 cm and mass 1.40 kg is suspended by two strings which are 42.0 cm long, one at each end of the rod. The string on side B is cut. Find the magnitude of the initial acceleration of end B. 1.47x10^1 m/s^2 (in m/s^2) The string on side B is retied and now has only half the length of the string on side A. Find the magnitude of the initial acceleration of the end B when the string is cut. 1.35x10^1 m/s^2 (in m/s^2)Explanation / Answer
initially the rod is in equillibrium
BY symmetry, let the tenstion be T
net force 2T = mg
after the string ifs cut, the rod rod rotates due to torque of mg
so
Torque of mg about A = mgL/2
acclerationa t end B = T/Inerti
= mgl/2 /, ml^2/3
= 3g/2L
so
a = 3*9.8/(2)
a = 1.47 *10^1 option G it is
-------------------------------------
2:
let x ne the angle ofm inclination before the string is cut
so
sin theta = halff of the length of the string./length of the rod
sin xtheta = 24/53 = 0.452
x = 27 deg
now when the string is cut,
mg acts downwards and T acts upwards
so
rod rotaes about point A to torque of mg
so
Ang accleration a = T/I
a a= mgl cos theta/2 * 3/ml^3
= mg cos theta /2L
hence accleration a = Ang acc * diusatnce
= mg cos theta/2 /mL^2/3
= 3g cos theta /2L * L
= 3* 9.81 * cos 27/2
= 1.34 *10^1 m/s^2 ---->>>>>>>>>>>>>>>>option G it is
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.