A charged cloud system produces an electric field in the air near the Earth\'s s
ID: 1322670 • Letter: A
Question
A charged cloud system produces an electric field in the air near the Earth's surface. A particle of charge -1.7 ? 10-9 C is acted on by a downward electrostatic force of 3.0 ? 10-6 N when placed in this field.
1-What is the Magnitude of the Electric Field (N/C)
2- What are the magnitude and direction of the electrostatic force exerted on a proton placed in this field?Down, up, right, left
3- What is the gravitational force on the proton? (N)
4-What is the ratio of the magnitude of the electrostatic force to the magnitude of the gravitational force over here?
Explanation / Answer
1)
F = qE
( 3.0 X 10-6) = (1.7 X 10-9)E
E = 1765 N/C
2)
The proton would be forced Downward. The proton is a positive charge and the Electric Field points in the direction of force on a positive charge
F = qE
F = (1.6 X 10-19)(1765)
F = 2.82 X 10-16 N
3)
F = mg = (1.67 X 10-27)(9.8)
F = 1.64 X 10-26 N
4)
2.82 X 10-16 /1.64 X 10-26
Ratio = 1.72 X 1010
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.