A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 19 with re
ID: 1322388 • Letter: A
Question
A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 19 with respect to each other, as in the drawing. The rod is moving to the right with a constant speed of 0.80 m/s. A 0.42-T uniform magnetic field is perpendicular to the plane of the paper. Determine the magnitude of the average emf induced in the triangle ABC during the 5.20-s period after the rod has passed point A.
A copper rod is sliding on two conducting rails that make an angle of 19 with respect to each other, as in the drawing. The rod is moving to the right with a constant speed of 0.80 m/s. A 0.42-T uniform magnetic field is perpendicular to the plane of the paper. Determine the magnitude of the average emf induced in the triangle ABC during the 5.20-s period after the rod has passed point A.Explanation / Answer
x = v*t = 0.8*5.2 = 4.16 m
y = x*tan19 = 1.432 m
dA = 0.5*x*y = 0.5*4.16*1.432 = 2.97856 m^2
emf = rate of change in flux
emf = B*dA*cos0/t
emf = (0.42*2.97856)/5.2 = 0.240576V = 0.24 V <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.