The figure shows a pendulum of length L = 2.7 m. Its bob (which effectively has
ID: 1322263 • Letter: T
Question
The figure shows a pendulum of length L = 2.7 m. Its bob (which effectively has all the mass) has speed vo when the cord makes an angle theta 0 = 390 with the vertical. (a) What is the speed of the bob when it is in its lowest position if v0 = 7.1 m/s? What is the least value that v0 can have if the pendulum Is to swing down and then up (b) to a horizontal position, and (c) to a vertical position with the cord remaining straight? (d) Do the answers to (b) and (c) increase, decrease, or remain the same if theta 0 is increased by a few degrees?Explanation / Answer
apply KE i + PE i = KEf + PEf
0.5 mv1^2 + mgL(1-cos theta) = 0.5 mv2^2 + 0
so
v2^2 = sqrt(v1^2 + 2gL (1-cos 39)
v2^2 = sqrt(7.1^2 + (2*9.81 * 2.7*(1-cos 39)
v2^2 = 62.21
v2 = 7.88 m/s
----------------------------------
b. again
K+U)i = U2
0.5 mv1^2 + mgL (1-cos theta) = = mgL
v1^2 = sqrt( 2*(gL(1-c0s39)
v1^2 = sqrt(2*9.8 *2.7 * (1-cos 39)
v1 = 3.42 m/s
----------------------------------------------
C. Ki +Ui = Kf + Uf
T + mg = mv^2/L
if T = 0, then v^2 = gL
so
0.5 mv1^2 + mgL(1-cos 39) = mg2L + 0.5 mgL
v1^2 = 4gL *(1-cos 39) = 2mgL + 0.5 mgL
v1^2 = 4gL-2gL(1-cos theta) + gL
v1^2 = 4*9.8* 2.7*(1-cos 39) + 9.8*2.7
V1 = 5.07 m/s
if theta slightly increases, all other factors decreaases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.