Two square metal sheets each have side length 35.0 cm and are held apart with an
ID: 1322245 • Letter: T
Question
Two square metal sheets each have side length 35.0 cm and are held apart with an air gap of 1.60mm to form a capacitor.A. Find the capacitance for this geometry.
B. What is the charge on the capacitor when a potential difference if 14.0 v is applied to the plates?
C. How much energy is stored on the capacitor ? Two square metal sheets each have side length 35.0 cm and are held apart with an air gap of 1.60mm to form a capacitor.
A. Find the capacitance for this geometry.
B. What is the charge on the capacitor when a potential difference if 14.0 v is applied to the plates?
C. How much energy is stored on the capacitor ?
A. Find the capacitance for this geometry.
B. What is the charge on the capacitor when a potential difference if 14.0 v is applied to the plates?
C. How much energy is stored on the capacitor ?
Explanation / Answer
part A: apply Capaciatnce C = eo A/d
here
C = 8.85e-12 * 0.35 *0.35/(1.6 e-3)
C = 677.57 pF or 6.77 *10^-10 F
---------------------------------
apply the formula of charge Q = CV
so
Q = 6.77 e-10 * 14
Q = 9.48 nC
---------------------------------------
energy Stored across the terminals of Capacitor U = 0.5 CV^2
U = 0.5 * 6.77e-10 * 14*14
U = 6.63 *10^-8 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.