A force F is applied to the two boxes as shown. If the coefficient of static fri
ID: 1322150 • Letter: A
Question
A force F is applied to the two boxes as shown. If the coefficient of static friction between the big box and the little box is ?S=0.71, find the minimum force F that when applied, will prevent box 2 from slipping down. Box 1 has a mass of 34 kg and box 2 has a mass of 6.9 kg.
A force F is applied to the two boxes as shown. If the coefficient of static friction between the big box and the little box is ?S=0.71, find the minimum force F that when applied, will prevent box 2 from slipping down. Box 1 has a mass of 34 kg and box 2 has a mass of 6.9 kg.Explanation / Answer
total mass = 34 + 6.9 = 40.9 kg
F = (M+m)a
F/40.9 = a
the pseudo force acting on small block is ma
pseudo force = ma = 6.9a = 6.9F/40.9
because of this the normal reaction will be N
N = ma = 6.9F/40.9
friction = uN = 0.71(6.9f/40.9)
if this friction equals the weight of the small block
it doesnot fall
therefore friction = mg
0.71(6.9F/40.9) = 6.9(9.81)
we get F = 565.1112676 N
required min force = 565.112 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.