Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Figure is an edge-on view of a 16cm diameter circular loop rotating in a uniform

ID: 1321702 • Letter: F

Question

Figure is an edge-on view of a 16cm diameter circular loop rotating in a uniform 5.310?2T magnetic field.(Figure 1)

I solved number 1.

What is the magnetic flux through the loop when ? is 0??

Express your answer to two significant figures

Flux= 1.1*10^-3 Wb

2.)

What is the magnetic flux through the loop when ? is 30??

Express your answer to two significant figures, and signify correct units

flux=___________

3.)

What is the magnetic flux through the loop when ? is 60??

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

flux= ______________

4.)

What is the magnetic flux through the loop when ? is 90??

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

flux=______________

I keep entering my info into my calculator close to the answers but for some reason I can't get the values. I don't know what to do anymore. Help~!

Figure is an edge-on view of a 16cm diameter circular loop rotating in a uniform 5.3 x 10?2T magnetic field.(Figure 1) What is the magnetic flux through the loop when ? is 0?? Express your answer to two significant figures Flux= 1.1*10^-3 Wb 2.) What is the magnetic flux through the loop when ? is 30?? Express your answer to two significant figures, and signify correct units flux=___________ 3.) What is the magnetic flux through the loop when ? is 60?? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. flux= ______________ 4.) What is the magnetic flux through the loop when ? is 90?? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. flux=______________

Explanation / Answer

Here ,

Flux is given as

F = BA*cos(theta)

theta is angle between normal and field

here ,

theta = 90 - given angle

2)

B = .053 T

A = pi*.08^2 = 0.0201 m^2

Flux = 0.053 * 0.0201*cos(90 - 30)

FLux = 5.327 *10^-4 Wb

3)

For theta = 60

Flux = 0.053 * 0.0201*cos(90 - 60)

FLux = 9.923 *10^-4 Wb

4)

for theta = 90

Flux = 0.053 * 0.0201*cos(90 - 90)

FLux = 1.065 *10^-3 Wb

the magnetic flux through the loop when theta is 90 is 1.065 *10^-3 Wb

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote