On a cold winter morning you step outside to get into your car and drive to work
ID: 1321649 • Letter: O
Question
On a cold winter morning you step outside to get into your car and drive to work. Your car's windshield is covered with ice at
?17.3
On a cold winter morning you step outside to get into your car and drive to work. Your car's windshield is covered with ice at ?17.3 C. If the area of the windshield is 1.40 m2 and it takes 1.42 On a cold winter morning you step outside to get i 105 J of heat to melt the ice, how thick was the ice covering the windshield? The latent heat of fusion of ice is 334 kJ/kg, the specific heat of ice is 2092 J/ and its density is 917 kg/m^3.Explanation / Answer
Heat energy required to melt the ice is
Q = m c ( 17.3 - 0 ) + m L_f
Q = m( ( 2092 ) ( 17.3 ) + (334000 J / kg ) )
m = ( 1.42*10 ^5 J / 370191.6 )
=0.383 kg
Volume V = m / density
= 0.383 kg / 917 kg/m^3 = 4.18*10^ -4
thickness t = V / A = 4.18*10^ -4 / 1.40 = 2.98*10^-4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.