The capacitor in (Figure below) is initially uncharged and the switch, in positi
ID: 1321217 • Letter: T
Question
The capacitor in (Figure below) is initially uncharged and the switch, in position c, is not connected to either side of the circuit. The switch is now flipped to position a for 15ms ,then to position b for 15ms , and then brought back to position c. Suppose that E = 9V . What is the final potential difference across the capacitor?
The capacitor in (Figure below) is initially uncharged and the switch, in position c, is not connected to either side of the circuit. The switch is now flipped to position a for 15ms ,then to position b for 15ms , and then brought back to position c. Suppose that E = 9V . What is the final potential difference across the capacitor?Explanation / Answer
For the charging portion...
V = Vo(1 - e-t/RC)
V = 9(1 - e-15 X 10-3/(150)(40 X 10-6))
V = 8.26 Volts
Then for the discharge
V = Voe-t/RC
V = (8.26)(e-15 X 10-3/(150)(40 X 10-6))
V = .678 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.