The figure shows a cord attached to a cart that can slide along a frictionless h
ID: 1321021 • Letter: T
Question
The figure shows a cord attached to a cart that can slide along a frictionless horizontal rail aligned along an x axis. The left end of the cord is pulled over a pulley, of negligible mass and friction and at cord height h = 1.3 m, so the cart slides from x1 = 3.0 m to x2 = 2.0 m. During the move, the tension in the cord is a constant 28.0 N. What is the change in the kinetic energy of the cart during the move?
The figure shows a cord attached to a cart that can slide along a frictionless horizontal rail aligned along an x axis. The left end of the cord is pulled over a pulley, of negligible mass and friction and at cord height h = 1.3 m, so the cart slides from x1 = 3.0 m to x2 = 2.0 m. During the move, the tension in the cord is a constant 28.0 N. What is the change in the kinetic energy of the cart during the move?Explanation / Answer
Gain in KE of the cart = work done by the pull = Force . distance moved by the force
KE gain = 28 . ?(1.3^3 + 1^2 ) = 45.9 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.